Winners DJA 2018

DJA 2018 CATEGORIES AND WINNERS
N0 CATEGORY WINNER(s)
Winner, Feature /Documentary Award Ndicunguye Didier (RBA/ RC Rusizi)
Winner, News Reporting Award Akimana Latifa (RBA)
Winner, Business Reporting Award Marie Anne Dushimimana (TNT)
Winner, Investigative Journalism Award Janvier Nshimyumukiza (www.izubarirashe.rw)
Winner, Photographer of the Year Award Muzogeye Plaisir (KT)
Winner, Scoop of the Year Award Constatin Tuyishimire (TV1)
Winner, Sports Journalist (s) of the Year Award Bugingo Fidele (ImvahoNshya)
Winner, Talk-show of the Year Award Urubuga  rw’itangazamakuru (Isango Star, Umuhire Valantin, Niyifasha Didas, Niwemwiza Anne)
Winner Video Journalism Award Fidele Sindayigaya (TV1)
Media Sector Development Award Media for the Deaf (Kellya Uwiragiye)
Winner, Community Radio of the Year Award Radio Huguka
Winner, Best Female Journalist Award Evelyne Umurerwa (RBA)
Winner, Journalist of the Year Award Donah Mbabazi (TNT)
Winner, Service Delivery Reporting Award Akimana Latifa (RBA)

 

Winner, Best Radio News Anchor Nyirarukundo Xavera and Jean Daniel Sindayigaya (RADIO RWANDA)
Winner, Best TV News Anchor Bienvenue Redemptus (RTV)
Winner, Most Popular Radio Radio Rwanda
Winner, Most Popular Online Publication Igihe.com
Winner, Most Popular TV Station RTV
Winner, Best Radio Drama Ikinamico (Radio Rwanda)
Winner, Best TV Drama Seburikoko (AFRI FAME)
Winner, Best Radio Talk-Show 10 Sports (Radio 10)
Winner, Best TV Talk-Show ‘Mzee Quiz’ (TV1)
Unity and Reconciliation Reporting Award Winner: Kwizera Prudence (Igihe.com)
First runner up: Muvara Eric (KT Radio)
Gender and Children Rights Reporting Award Winner: Donah Mbabazi (TNT)
Runner up: Twiringiyimana Fidele (TV1)
Anti-Corruption Reporting Award Winner: Paluku Rene Pedro TV1
First runner up: Donah Mbabazi (TNT)
Rwanda Green Growth Reporting Award Winner: Alfred Ntakirutimana (TV1)
First runner up: Frederic Byumvuhore and Michel Nkurunziza (TNT)
Second runner up: Alexia Bizumuremyi (Rwanda Inspirer)
ICT and Telecommunication Reporting Winner: Steven Muvunyi (CNBC AFRICA)
Health Reporting Award Winner: Lydia Atieno (TNT)
Grassroots Reporting Award Winner: Kelly Rwamapera (TNT)
First runner up: Jean Paul Turatsinze (RBA)
Ikinyarwanda kinoze Award Winner: Kwizera Prudence (Igihe.com)
First runner up: Ndayishimye Jean Claude
Culture promotion Award Winner: Maniraguha Ferdinand (Igihe.com)